Wykorzystanie ultrasonografów okulistycznych

Przez on 11 maja, 2021

Ultrasonograf to urządzenie często stosowane w okulistyce. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej możliwościom jego wykorzystania. Dowiesz się też gdzie najlepiej zakupić tego rodzaju urządzenie.

Badanie ultrasonograficzne i jego zalety

Jest to metoda diagnostyczna, która umożliwia zobrazowanie struktur tkankowych gałki ocznej i oczodołu. Wykorzystuje ona ultradźwięki, czyli fale akustyczne o częstotliwości większej niż 16 tys. Hz. Badanie ultrasonograficzne odznacza się wieloma zaletami. Jest nieinwazyjne, nieskomplikowane technicznie i bezpieczne dla pacjenta. Dzięki tej metodzie można uzyskać wyniki w czasie rzeczywistym, a w razie konieczności badanie takie można bezpiecznie powtarzać.

Istnieje kilka odmian badania ultrasonograficznego:

  • prezentacja A,
  • prezentacja B,
  • ultrabiomikroskopia, czyli UBM (jest to odmiana prezentacji B).

Do badania przepływu krwi w naczyniach stosuje się ultrasonografię dopplerowską. Natomiast trójwymiarową prezentację w wielu płaszczyznach można uzyskać dzięki ultrasonograficznej wizualizacji 3D, czyli 3DUS.

Ultrasonograf okulistyczny – przykłady zastosowań

Urządzenie to stosuje się do zobrazowania wewnętrznych struktur anatomicznych gałki ocznej. Jest ono niezastąpione zwłaszcza u pacjentów z bielmem rogówki, zaćmą, wylewem krwi lub wysiękiem ropnym, czyli w sytuacjach gdy bezpośrednia wizualizacja dna oka, nie jest możliwa.

Inne wskazania okulistyczne do wykonania badania USG to ocena struktur oczodołu lub zniekształceń gałki ocznej, powstałych np. w wyniku zwichnięcia soczewki do ciała szklistego lub zwichnięcia sztucznej soczewki.

Ultrasonograf umożliwia dokonanie oceny ściany gałki ocznej lub patologii ciała szklistego, w sytuacjach takich jak: tylne odłączenie ciała szklistego, wylew krwi, ślad po przejściu ciała obcego przez ciało szkliste, wysięk zapalny w przebiegu zapalenia wnętrza gałki ocznej.

Przykładów zastosowania tego urządzenia jest jeszcze bardzo wiele. Przy jego pomocy można zdiagnozować zmiany patologiczne nerwu wzrokowego lub błony naczyniowej, takie jak odłączenie naczyniówki, a także nieprawidłowości siatkówki, takie jak rozwarstwienie, odwarstwienie lub proliferacje.

Gdzie kupić ultrasonograf okulistyczny

Planujesz zaopatrzyć Twój gabinet w ultrasonograf? Jeśli tak, to zwróć uwagę na kwestie takie jak typ ekranu (może być on dotykowy), typy pomiarów, dodatkowe funkcje i możliwość wewnętrznego magazynowania danych. Na zakupy najlepiej udaj się w sprawdzone miejsce, takie jak np. sklep MDT, który od wielu lat zaopatruje placówki okulistyczne w sprzęt oraz akcesoria najwyższej jakości – sprawdź sam na: https://www.mdt.pl/97,ultrasonografy-okulistyczne

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *