Walcz z przedwczesną menopauzą

Przez on 21 września, 2017

Problemy hormonalne mogą u kobiet zdarzać się w każdym wieku i przychodzić zupełnie niespodziewanie. Często bywają wynikiem problemów życiowych i stresu, który zaburza regulację hormonalną w organizmie, a nawet być efektem niewłaściwej diety. Często niestety kobiety nie mają wpływu na tego rodzaju problemy, które pojawiają się np. w wyniku choroby – zapalenia tarczycy czy też stawów albo w wyniku uwarunkowań genetycznych. Tak właśnie jest z problemem, jaki dotyczy całkiem dużej liczby kobiet, mianowicie przedwczesną menopauzą. Występuje ona przed 45 rokiem życia i jest efektem zaburzeń hormonalnych, w wyniku których dochodzi do niewłaściwej pracy jajników, a w związku z tym – zatrzymane zostaje miesiączkowanie. Do specjalisty należy zgłosić się wtedy, gdy miesiączka nie występuje w okresie ponad 3-miesięcznym – może to bowiem oznaczać, że konieczne będzie podjęcie leczenia.

Przedwczesna menopauza – problem, z którym da się walczyć!

Do specjalisty zgłosić się należy w przypadku, gdy problem ma miejsce w okresie dłuższym niż 3 miesiące – krótsze zatrzymanie miesiączkowania niczego nie dowodzi i może być wywołane stresem, zmianami w życiu albo innymi czynnikami. Generalnie jednak wszystko wraca do normy np. w 3 miesiącu. Problem jest większy, gdy sytuacja nie normuje się – wtedy można oszacować, że problemem jest przedwczesna menopauza i koniecznie trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby przywrócić prawidłową gospodarkę hormonalną. Jest to oczywiście jak najbardziej możliwe, a wystarczy do tego odpowiednia diagnoza specjalisty oraz kuracja hormonalna – najczęściej dochodzi do zastosowania zwiekszonej ilości progesteronu oraz estrogenu, które stymulują jajniki do pracy. Czasami niezbędna jest odpowiednia dieta, ale pewne jest jedno – możliwe jest całkowite przywrócenie miesiączkowania!

Nasi specjaliści ginekolodzy są w stanie zaradzić problemowi, jakim jest przedwczesna menopauza. Jesteśmy od tego, aby pomagać naszym Pacjentkom w każdym problemie

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *