O komórkach macierzystych

Przez on 28 lutego, 2017

Komórki macierzyste są tematem nowym, choć już zdążyły zrewolucjonizować obecną służbę zdrowia. Szum medialny wokół tego tematu spowodował bardzo duże zainteresowanie społeczne, połączone z dyskusją.
Co to są te komórki macierzyste?
Są to najbardziej pierwotne komórki, które tworzą struktury żywego organizmu. Posiadają one zdolność do samoodnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów oraz możliwość różnicowania się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych. Mogą być one pobierane ze szpiku kostnego, krwi obwodowej lub pępowinowej. Obecnie ten trzeci sposób jest najbardziej popularny.
To właśnie krew pępowinowa pobrana z łożyska matki tuż po porodzie zawiera komórki macierzyste pomocne w leczeniu wielu chorób. I chociaż pobieranie krwi pępowinowej jeszcze dla niektórych jest tematem kontrowersyjnym, już powstały odpłatne banki krwi pępowinowej, gdzie po pobraniu można zdeponować zamrożoną krew, po to by kiedyś móc ją wykorzystać do terapii.
W czym zatem mogą nam pomóc komórki macierzyste?
Okazuje się, że ich pomoc jest nieoceniona. Są bowiem niezastąpione w leczeniu chorób układu krwiotwórczego, chorób nowotworowych oraz metabolicznych. Komórki te z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu chorób nowotworowych krwi, takich jak chłoniak, szpiczak czy białaczka.
Po przeszczepieniu (przetoczeniu) krwi pępowinowej osobie chorej, krwiotwórcze komórki macierzyste powodują odbudowę układu krwiotwórczego, zniszczonego wskutek choroby lub w wyniku chemio- czy radioterapii.
Istnieją również przypadki wyleczenia serca po świeżym zawale przez wszczepienie komórek macierzystych (zabiegi takie w Polsce wykonuje się we Wrocławiu i w Warszawie). W Stanach Zjednoczonych dzięki zastosowaniu tych komórek podjęto skuteczną walkę ze stwardnieniem rozsianym, cukrzycą czy udarem mózgu.
Komórki macierzyste to jednak wciąż temat intensywnie badany. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości komórki te znajdą zastosowanie w leczeniu wielu jeszcze innych chorób do tej pory nieuleczalnych.

Zapraszamy na stronę: Komórki macierzyste – właściwości – krewpepowinowa.pl/wlasciwosci_komorek_macierzystych.html

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *