Na czym polega obniżenie dziąseł

Przez on 17 lipca, 2017

Obniżenie dziąseł jest jednym z objawów paradontozy –  choroby przyzębia, którą powodują bakterie występujące w płytce nazębnej. Bakterie niszczą tkanki, które otaczają zęby. Pierwszym objawem choroby jest krwawienie dziąseł oraz bolesność podczas codziennego szczotkowania. Później pojawia się obniżenie dziąseł i odsłonięcie szyjki zębów, po czym może dojść do rozchwiania zębów i ich utraty.

Obniżenie dziąseł jest poważnym problemem stomatologicznym, który należy zwalczać od pierwszych chwil zauważenia objawów. Obniżenie dziąseł występuje w parze z odsłanianiem szyjki oraz korzeni zębów, co prowadzić do nadwrażliwości, próchnicy, a także defektów estetycznych.

Najczęściej przyczyny przy których występuje obniżenie dziąseł dotyczą:
– kształtu oraz budowy dziąseł
– położenia zębów w kości
– urazów zgryzowych, które związane są z przeciążeniem pojedynczych zębów
– czynników infekcyjnych
– czynników mechanicznych, do których zalicza się przede wszystkim nieprawidłowe szczotkowanie

Leczenie recesji przebiega poprzez naprawę utraconych tkanek dziąsła, które utraciliśmy przez obniżenie dziąseł. Dokonuje się tego z wykorzystaniem technik mikrochirurgicznych, które są minimalnie inwazyjne i przystosowane do naprawy uszkodzeń dziąseł. Zabiegi wykonuje się w miejscowym znieczuleniu.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim przez dokładną, codzienną higienę jamy ustnej. Mycie zębów rano i wieczorem po ostatnim posiłku jest kluczowe. Każdy lekarz dentysta odpowie na nasze pytania związane z prawidłowym szczotkowaniem i pomoże wybrać szczoteczkę odpowiednią do naszego typu zębów.

Oprócz codziennej higieny jamy ustnej, należy przynajmniej dwa razy w roku usunąć kamień nazębny. Dodatkowo należy przestrzegać diety, bogatej w białko i minerały, witaminę C i unikać węglowodanów.  Warto też unikać używek: papierosów, alkoholu i kawy. Warto używać także przeciwbakteryjnych płynów do jamy ustnej.

Stany zapalne leczone są specjalnymi żelami i płynami do płukania: przyspieszają proces gojenia, ale zmniejszają także zapalny odczyn tkanek przyzębia. Leki mają charakter antybakteryjny, przeciwbólowy, ściągający i przeciwzapalny. Warto jednak tego uniknąć i odpowiednio zadbać o swoją jamę ustną.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *