Jak walczyć z łupieżem?

Przez on 21 lipca, 2016

Łupież to inaczej stan chorobowy skóry głowy. Rozróżniamy aż dwa jego rodzaje – suchy i tłusty. Jeden i drugi bywa bardzo uciążliwy, dlatego nie można sobie pomyśleć „uff, dobrze że nie ten drugi”. W przypadku suchego, białe elementy opadają na wszystkie strony świata przy delikatnym poruszeniu głowy. Natomiast w przypadku tłustego – wydziela się jeszcze sebum. Wówczas elementy (łuski) mogą przybierać brzydki, zielono-żółty kolor. Skąd właściwie on się bierze?

Powstały już różne opinie – skąd się bierze łupież. Jedni uważali, że jest to spowodowane niewłaściwą higieną osobistą, inni uważali, że na tę chorobę najczęściej zapadają osoby, które należą do szarej strefy. Wszystko to jest oczywiście mitem, ponieważ naukowcy z Procter and Gamble odkryli, że powodem, dla którego ktoś może cierpieć na łuszczycę są.. grzyby. A, że lubią sebum (które jest ich naturalnym pożywieniem) to często stan chorobowy dotyka osoby, które mają rozregulowaną gospodarkę hormonalną. A złuszczanie się naskórka to efekt uboczny spowodowany odchodami tych grzybów.

Sposób na walkę z łupieżem

Jest wiele rad i sposobów dotyczących pozbywania się łupieżu. Pierwsze o czym warto pomyśleć to skuteczny szampon przeciwłupieżowy, który powinien nam towarzyszyć przez całą kurację. Są też wskazówki od lekarzy dermatologów w jaki sposób zachować odpowiednią higienę głowy przy kuracji. Gdy myjesz włosy szamponem przeciwłupieżowym, unikaj ciepłej wody. Grzyby lubią ciepłe środowisko i szybciej się namnażają, dlatego lepiej zredukuj ciepło i płucz włosy pod letnią. Dodatkową i bardzo cenną radą jest to, aby nie masować zbyt mocno i intensywnie skóry głowy – w taki sposób pobudza się receptory gruczołów i przez to wydziela się więcej sebum, a co za tym idzie, cała kuracja będzie trwać zdecydowanie dłużej, a chyba nie o to chodzi, prawda?

Wróćmy też na chwilę do szamponu przeciwłupieżowego. Nie każdy będzie odpowiedni dla wszystkich. I ten kosmetyk powinno się dobierać wedle własnych potrzeb – czyli, jeżeli masz suche włosy, wybierz szampon przeciwłupieżowy dedykowany włosom suchym, jak są tłuste to postąp analogicznie. Łupież jest dodatkowym problemem, ale ten pierwszy nie znika. Dlatego może się okazać, że będziesz musiał zmieniać kosmetyk, aż do osiągnięcia pożądanego skutku. Ale podjęcie tej walki jest opłacalne – bo w końcu pozbędziesz się problemu!

Szukasz dobrego szamponu przeciwłupiezowego? Sprawdź produkt od Farmony

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *