Endoproteza barku – metoda na problemy ze zwyrodnieniami

Przez on 5 kwietnia, 2021

Endoproteza barku, czyli inaczej sztuczny staw barkowy, ma na celu przywrócenie właściwych funkcji tego stawu i rozwiązanie problemu związanego ze zwyrodnieniami. Usunięcie uszkodzonej części stawu i zastąpienie jej implantem, pozwala na odzyskanie pełnej sprawności i uwolnienie się od długotrwałego bólu.

Wskazania do zabiegu i dobór odpowiedniej endoprotezy barku

Wskazaniem do zastąpienia protezą zmienionego chorobowo miejsca są:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego, zarówno pourazowe, jak i zapalne
  • zmiany stawowe w następstwie uszkodzenia pierścienia rotatorów
  • zmiany stawowe w następstwie złożonej niestabilności
  • złamania wieloodłamowe głowy kości ramiennej
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • jałowa martwica głowy kości ramiennej
  • nowotwory

Rodzaje endoprotez

Staw barkowy jest bardzo złożony, dlatego ważny jest odpowiedni wybór endoprotezy.

Endoproteza anatomiczna – zabieg przy jej użyciu polega na zastąpieniu zużytego stawu barkowego sztucznym o takiej samej budowie.

Endoproteza odwrócona – to sztuczny implant, którego komponenty wszczepiane są odwrotnie, niż wynika to z budowy stawu ramiennego.

W jakich przypadkach stosowana jest endoproteza anatomiczna, a kiedy odwrócona

W przypadku leczenia zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych lub złamań o charakterze nienaprawialnym jest możliwość zastosowania endoprotezy anatomicznej wtedy, gdy zachowana jest odpowiednia funkcja mięśni stożka rotatorów. Bez właściwej wydolności tych mięśni mogłoby dojść do zwichnięcia endoprotezy.

Odwrócona endoproteza doskonale sprawdzi się, kiedy dojdzie do całkowitego zerwania ścięgien stożka rotatorów, które są odpowiedzialne za wykonywanie ruchów w stawie ramiennym. Proteza jest wówczas tak skonstruowana, że pacjent może poruszać stawem barkowym przy użyciu wyłącznie mięśnia naramiennego.

Rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu barkowego

Aby uzyskać pożądane efekty, niezbędna po zabiegu wszczepienia endoprotezy jest odpowiednia rehabilitacja. Ćwiczenia, koniecznie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, powinny rozpocząć się już kilka dni po zabiegu. Ich celem jest przywrócenie pełnej sprawności.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *