Dlaczego odzież medyczna jest tak ważna

Przez on 16 sierpnia, 2017

Odzież medyczna wbrew pozorom jest niezwykle ważna. Warto wiedzieć o tym, że przeznaczona jest do noszenia tylko i wyłącznie na terenie placówki medycznej. Lekarze i pielęgniarki są osobami, które nieustannie mają styczność ze szkodliwymi bakteriami i drobnoustrojami w swojej pracy. Mają kontakt z osobami chorymi, dlatego też bakterie takie często zostają na ubraniach. Fartuchy medyczne z kolei zapobiegają przenoszeniu ich na zewnątrz. Działa to również w drugą stronę. Pracownicy szpitala zbierają na swoich prywatnych ubraniach, czy to w domu, czy mieście substancje, które mogłyby zaszkodzić pacjentom. Jak wiadomo osoby chore są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje, które mogą dodatkowo pogorszyć ich stan zdrowotny. Dzięki stosowaniu osobnej odzieży tylko do pracy eliminowane jest ryzyko przeniesienia niebezpiecznych substancji na oddział i rozpowszechnienia ich przez danego pracownika szpitala. Ponadto odzież medyczna służy również do rozróżniania pracownika szpitala, od osoby odwiedzającej. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba odwiedzająca wie do kogo ma się zwrócić, jeżeli chce poznać stan zdrowia osoby bliskiej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ inaczej w szpitalu panowałby chaos. Jak widać więc odzież medyczna nie tylko zapobiega rozpowszechnianiu się bakterii i wirusów z oddziału na zewnątrz i na odwrót, ale również służy do celów informacyjnych. Ostatecznie więc niezwykle ważne jest noszenie takiej odzieży przez każdego pracownika szpitala. Oczywiście inne fartuchy medyczne posiadają pielęgniarki, a inne lekarze, dzięki czemu również takie osoby można od siebie odróżnić na oddziele. Jak wiadomo posiadają one inne obowiązki.