Detoks alkoholowy – co warto o nim wiedzieć

Przez on 15 października, 2021

Alkohol spożywany w niewielkich ilościach, okazjonalnie i wypijany z rozwagą, w zasadzie nie przynosi organizmowi wielu szkód. W przypadku czerwonego wina, wręcz wpływa pozytywnie na zdrowie, chroniąc przed miażdżycą i zakrzepami, zwiększając średnicę tętnic, wpływa też korzystnie na ukrwienie serca. Pod warunkiem, że jest wypijane w ilości jednej lampki. Większa ilość alkoholu, zawierającego szereg toksyn, prowadzi do zaburzeń, a gwałtowne jego odstawienie powoduje dokuczliwe objawy zespołu abstynencyjnego. Ratunkiem w takiej sytuacji jest detoks alkoholowy.

Dlaczego detoks alkoholowy jest tak ważny

Podczas spożywania alkoholu, szczególnie długotrwałego, występują dość spore niedobory witamin i minerałów. Detoks alkoholowy, który pozwala na usunięcie pozostałości toksycznych związków oraz uzupełnienie elektrolitów, nie tylko pomaga złagodzić skutki odstawienia alkoholu, ale staje się bardzo dobrym przygotowaniem do terapii w celu wyleczenia się z nałogu. Podczas jego trwania, osobie uzależnionej lub tej po jednorazowym, silnym zatruciu alkoholowym podaje się:

  • witaminy B1
  • magnez
  • potas

a w razie potrzeby również:

  • leki przeciwbólowe
  • leki nasenne
  • leki uspokajające

Czy jest możliwy szybki detoks

Samo nawodnienie i uzupełnienie witamin nie spowoduje, że organizm już jest odtruty. Detoks alkoholowy trwa zwykle minimum od 7-10 dni. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia i czas jego trwania jest ustalany indywidualnie oraz jest przeprowadzany pod kontrolą lekarza. Jeśli zatrucie alkoholowe wystąpiło po jednorazowym spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, można spróbować przeprowadzić domowe odtruwanie. Polega ono na nawodnieniu i wyregulowaniu gospodarki wodnej, unikając napojów, które spowolnią proces regeneracji, m.in. kawy, napojów gazowanych oraz energetyków.

Odtruwanie na telefon

Jeśli samopoczucie jest na tyle złe, że osoba cierpiąca na dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem alkoholu wie, że nie poradzi sobie samodzielnie, może skorzystać z pomocy specjalisty z dojazdem do domu, który poda kroplówkę, pomagającą uzupełnić niedobory i przynoszącą ulgę w przykrych objawach zatrucia alkoholowego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *