Co należy wiedzieć o protezach kończyn górnych

Przez on 17 grudnia, 2020

Dzięki szybkiemu rozwojowi techniki, możemy zaobserwować szereg nowych możliwości w zakresie protezowania kończyn. Oczywiście, amputacja wciąż stanowi trudne, a dla wielu pacjentów wręcz traumatyczne doświadczenie, jednak obecne szanse na skuteczne zastąpienie utraconej części ciała są znacznie większe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dobrym przykładem tego rozwoju są protezy kończyn górnych, które w zależności od zapotrzebowania, pozwalają pacjentom na powrót do normalnej działalności zawodowej, estetyczne uzupełnienie ubytków części ciała, a nawet aktywność sportową.

Rodzaje protez

W przypadku górnych części ciała możemy wyszczególnić kilka typów protez, różnicowanych ze względu na główną funkcję, którą sprawują – proteza kończyny górnej kosmetyczna lub funkcjonalna, oraz na podstawie rodzaju i rozmiaru dokonanej amputacji. Wszystkie protezy wykonywane są indywidualnie, w oparciu o warunki fizyczne pacjenta. W razie potrzeby możliwie najwierniejszego odwzorowania kończyn i zamaskowania ubytków, najlepszym rozwiązaniem są protezy estetyczne (kosmetyczne). Są one ręcznie malowane i dopasowane do wyglądu przeciwległej, zdrowej części ciała – na przykład do koloru i budowy drugiej ręki. Działanie protez funkcjonalnych jest z kolei skupione na udzieleniu pacjentowi pomocy w powrocie do samodzielności – poprzez przywrócenie utraconych możliwości ruchowych takich jak chwytanie, otwieranie czy podnoszenie przedmiotów. O wysokiej skuteczności tego typu rozwiązania najlepiej świadczy fakt, że nawet pacjenci po obustronnej amputacji osiągają prawie stuprocentową niezależność w codziennych sytuacjach.

Warto również wspomnieć najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajach protez – mioelektrycznych i bionicznych. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu sygnałów mięśniowych pochodzących z powierzchni kikuta, które przesyłane są do elektrody, aktywując działanie protezy i umożliwiając wykonywanie nawet precyzyjnych sekwencji ruchów. W tego typu rozwiązaniach możliwe jest użycie wielu różnych konfiguracji, tak by maksymalnie dopasować sprzęt do wykonywanej czynności.

Rozmowa z protetykiem

Proces doboru warto zacząć od rozmowy z fachowcem – protetykiem, który odpowie na wszelkie pytania, oceni warunki anatomiczne i proces gojenia, a także określi dostępne możliwości działania. Nie ma dwóch identycznych przypadków, dlatego proteza kończyny górnej musi być ściśle dopasowana do wydolności mięśniowej, ogólnego stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta. Na szczęście istnieją szerokie możliwości wyboru, a zdecydowana większość osób po amputacji skutecznie wraca do normalnego życia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *