Arytmia serca w ciąży – w jaki sposób ją leczyć

Przez on 5 grudnia, 2021

Ciąża wywraca do góry nogami nie tylko dotychczasowe życie kobiety, ale również jej zdrowie. Organizm, do tej pory nieprzyzwyczajony do rozwijającego się wewnątrz niego nowego życia staje się przeciążony, co doprowadza do wielu dolegliwości, również ze strony serca. U kobiet występuje duża przewaga częstoskurczów przedsionkowych w porównaniu z migotaniem przedsionków. Kiedy kobiety w ciąży powinny udać się do kardiologa?

W jaki sposób sprawdzić, czy arytmia serca nie jest wyłącznie spowodowana odmiennym stanem kobiety

Przede wszystkim, przy wystąpieniu arytmii serca podczas ciąży należy ustalić jej konkretną przyczynę. Ma to na celu zdiagnozowanie, czy nie występuje choroba serca, która do tej arytmii doprowadza, a także wina nie leży po stronie innego, pozasercowego schorzenia. Nie bagatelizowanie objawów arytmii jest o tyle istotne, że w przypadku kobiet ciężarnych nieprawidłowości wynikające z choroby układu sercowego ciężej jest rozpoznać w wyniku różnych dolegliwości, które jej towarzyszą w tym okresie. Określenie stanu serca kobiety jest nieodzowne do wdrożenia odpowiedniego leczenia i złagodzenia objawów arytmii. Aby uspokoić się w tym ważnym czasie, badania pomiaru ciśnienia, jak również domowe EKG https://arytmiaserca.pl/  można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jeśli wyniki są niepokojące, zawsze można z wynikami udać się do lekarza po poradę i ewentualnie dalszą diagnostykę.

Leczenie arytmii serca u kobiet w ciąży

Mimo iż poprzez odmienny stan może nasunąć się obawa, że przyjmowane leki mogą być niebezpieczne dla życia dziecka, specjalista z pewnością dobierze takie leczenie, które jest najmniej lub zupełnie nieszkodliwe dla płodu. Leczenie arytmii odbywa się za pomocą:

  • leków antyarytmicznych
  • kardiowersji
  • ablacji
  • zaimplantowaniu kardiowerterów-defibrylatorów

Leczenie kobiety w ciąży jest dokładnie monitorowane, zarówno pod względem samopoczucia kobiety, jak i kondycji zdrowotnej nienarodzonego dziecka. Leki antyarytmiczne powinny być podawane w najniższych dawkach, najlepiej po zakończeniu I trymestru.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *