Metody na kalibrację alkomatów

Przez on 4 sierpnia, 2021

Coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup alkomatu. To dobra wiadomość, która oznacza, że maleje akceptacja dla nietrzeźwych kierowców za kółkiem, a ludzie starają się podejmować dojrzałe decyzje. Alkomat na własny użytek nie musi być drogi, jego obsługa również nie powinna sprawiać większych problemów. Trzeba jednak pamiętać o regularnej kalibracji urządzenia.

Na czym polega kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatów to proces, który ma na celu konfiguracje urządzeń w ten sposób, aby pokazywały one prawidłowe wartości w wydychanym powietrzu. Niestety, nawet wysokiej klasy sprzęt ulga z czasem deregulacji, dlatego należy go regularnie oddawać do serwisu. Jak często kalibrować alkomat? To zależy od wytycznych producenta, typu sensora czy częstotliwości użytkowania urządzenia. Na ogół jest tak, że alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi należy kalibrować co 3-6 miesięcy lub co około 200 pomiarów, zaś alkomaty z sensorami elektrochemicznym co 12 miesięcy lub 500, a nawet 1000 pomiarów.

Kalibracja – w serwisie czy na własną rękę

Niestety, kalibracja alkomatów na własną rękę nie jest możliwa. Aby ją przeprowadzić, wymagane są określone warunki laboratoryjne. Należy także posiadać doświadczenie i widzę w tym zakresie. Z tego powodu trzeba swoje urządzenie oddawać zawsze w ręce profesjonalistów. Zwłaszcza ze poprawność wyników jest kluczowa, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym na drodze. Nie warto w tym zakresie eksperymentować.

Gdzie oddać swój alkomat do kalibracji

Swój alkomat do kalibracji warto oddać w sprawdzone ręce. Godnym polecenia serwisem jest Alkomaty.net.pl. Posiada ona swój punkt w mieście Warszawa (przy ulicy Targowej 33A oraz przy ul. Pory 59). Każdy klient może liczyć na tzw. Certyfikat Kalibracji, na którym udokumentowane są wskazania alkomatu na odpowiednich wzorcach zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Posiadany model alkomatu nie ma znaczenia. Serwis zajmuje się kalibracją 99 procent alkomatów znajdujących się na polskim rynku.

Alkomat to najlepszy sposób na to, aby sprawdzić swój stan trzeźwości. Z pewnością warto mieć tego typu urządzenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby regularnie oddawać go do serwisu i poddawać procesowi kalibracji. To jednak nie powinno być uciążliwe, gdyż wystarczy to robić co kilka miesięcy. Najważniejsze, aby być pewnym, że alkomat pokazuje nam właściwe wyniki. To właśnie dzięki nim można podjąć odpowiedzialną decyzję, czy siadać za kierowcą, czy może jednak poczekać lub skorzystać z transportu publicznego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *