Jak działa czujnik tlenku węgla

Przez on 23 marca, 2021

Czujnik tlenku węgla, popularnie zwany czujnikiem czadu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wykrycie niebezpieczeństwa czyhającego na nasze zdrowie i życie w pomieszczeniach, w których znajdują się piece gazowe lub w kotłowniach, w których ustawione są piece centralnego ogrzewania. Popularność czujników czadu wzrasta zawsze, gdy nadchodzi sezon grzewczy. Jak działa czujnik tlenku węgla i czy można w pełni zaufać pomiarom dokonywanym przez to urządzenie?

Kiedy wydziela się tlenek węgla i co zrobić, gdy czujnik emituje dźwięk ostrzegawczy

Czujnik tlenku węgla pozwala uniknąć zatrucia lub zgonu spowodowanym tlenkiem węgla, zwanym cichym zabójcą. Tlenek węgla jest wynikiem niepełnego spalania. Wydzielany jest najczęściej przez nieszczelne urządzenia grzewcze lub uszkodzone/stare instalacje kominowe. Każdy, kto ma w domu piec centralnego ogrzewania, kominek lub piecyki przepływowe powinien mieć też dobrej jakości czujnik tlenku węgla. Certyfikowane i pewne urządzenia oferuje na przykład sklep Kalibrujemy.pl. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, wygląda dość estetycznie, a jego podstawowa funkcja, czyli ostrzeganie przed toksycznością, przeprowadzana jest przez emisję bardzo głośnego sygnału dźwiękowego. Gdy usłyszymy taki sygnał, należy koniecznie otworzyć okna, opuścić pomieszczenie i odczekać, aż się wywietrzy. Następnie, należy odłączyć źródło nieprawidłowego spalania.

Jak działa czujnik tlenku węgla

Czujnik tlenku węgla to urządzenie o wysokiej czułości. Reaguje na stężenia tlenku węgla w powietrzu rzędu 50 ppm. Detektor działa na baterie i wyposażony jest w sygnalizator wyczerpywania się zasilania. Baterie w czujnikach wyczerpują się raz na kilka lat, dlatego urządzenia tego typu nie są drogie w utrzymaniu. Aby czujnik działał prawidłowo, wymagana jest jedynie bateria typu paluszek. Jeśli chcemy sprawdzić, czy urządzenie jest aktywne i gotowa do powiadomienia o niebezpieczeństwie, należy uruchomić sygnał dźwiękowy sprawdzający. Czujniki tlenku węgla wyposażone są w czujniki temperatury oraz czujniki elektrochemiczne. Dodatkowo, mają wbudowany elektroniczny układ sterujący. Zamów czujnik już teraz na: https://www.kalibrujemy.pl/29-czujniki-tlenku-wegla-dymu-i-gazu

Na co uważać kupując czujnik tlenku węgla

Należy wystrzegać się zakupu czujnika tlenku węgla pochodzącego z niewiadomego źródła, pozbawionego opakowania. Czujnik tlenku węgla powinien być zgodny z normami: PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2. Urządzenie powinno być też opatrzone gwarancją producenta. Najlepsze czujniki tlenku węgla mają gwarancję nawet na 10 lat. Po zakupie, aby urządzenie spełniało swoje funkcje, należy umieścić je w odpowiednim miejscu (niezbyt blisko ciągów powietrznych).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *