Spacerówka kubełkowa czy rozkładana – co wybrać

Przez on 10 sierpnia, 2021

Zakup wózka spacerowego, zwłaszcza jeżeli kupujemy go dla pierwszego dziecka, nie zawsze okazuje się być prostym wyborem. Przejście z wózka głębokiego na spacerówkę powinno odbyć się w odpowiednim momencie, tak by dziecko czuło wygodę i by jego kręgosłup był odpowiednio podtrzymywany. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wózków spacerowych, które różnią się między sobą rodzajem siedzisk, a także regulacją oparcia i podnóżka. Najczęściej wybieranym wózkiem jest spacerówka zwykła lub kubełkowa.

Producenci wózków rekomendują używanie spacerówek od 6. roku życia dziecka, choć niektóre modele można rozkładać na płasko, przez co mogą być używane już przez noworodków. Dotychczasowy wózek głęboki zostaje zastąpiony spacerówką, a dziecko przyjmuje pozycję półleżącą lub siedzącą. Jest to moment kiedy należy pamiętać o właściwej pozycji dziecka, na którą mają wpływ m.in. odchylenie oparcia czy głębokość i miękkość siedziska. Wybór jest kwestią indywidualną, jednak różne elementy konstrukcji wózka sprawiają, że należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu, tak by wózek był bezpieczny dla dziecka i mógł służyć nam przez lata.

Zalety spacerówki zwykłej

Spacerówka zwykła, nazywana też tradycyjną czy klasyczną, posiada nieruchome siedzisko, a regulowane jest oparcie (i podnóżek jeśli posiada). Wózek spacerowy rozkładany daje możliwość dopasowywania siedziska do wzrostu dziecka, dzięki czemu spacerówki tego typu służą nam dłużej. Wybrany przez nas kąt nachylenia pomaga wybrać odpowiednią pozycję i komfort jazdy, podczas której dzieci mogą swobodnie oglądać to co znajduje się przed nimi. Szersze, w porównaniu z innymi typami wózków, siedzisko pozwala na komfort siedzenia, zwłaszcza w miesiącach chłodniejszych, kiedy dziecko ma na sobie dodatkowo kombinezon lub inne ciepłe ubranko.

Innym typem wózka jest spacerówka kubełkowa, w której nachylenie siedziska względem oparcia pozostaje takie samo. Istnieje możliwość regulacji, poprzez jednoczesną zmianę nachylenia siedziska wraz z oparciem. Jest to dość prosta regulacja, w porównaniu z tradycyjnym modelem. Wózek budową przypomina fotelik dziecięcy. Takie ułożenie pozwala na zachowanie właściwej postawy wraz z odpowiednim podparciem pleców dziecka. Jest to siedzisko polecane zwłaszcza jeżeli pojawiają się pierwsze wady postawy – wózek pomaga w zachowaniu właściwego ułożenia kręgosłupa. Regulacja najczęściej pozwala na ułożenie dziecka w pozycji siedzącej, półleżącej i leżącej. Właściwy kąt nachylenia powoduje że dziecko może swobodnie zasnąć. Niewątpliwą zaletą spacerówki kubełkowej jest to, że dziecko nie może zsunąć się z wózka. Model spacerówki kubełkowej rekomendowany jest dla dzieci już od 4-5 miesiąca życia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *