Cera naczynkowa – zmora czy zbawienie wsród rodzajów cer?

Przez on 14 sierpnia, 2020

Wśród najczęściej występujących rodzajów cer wyróżniamy:

  • tłuste
  • trądzikowe
  • suche
  • naczynkowe

Niewątpliwie ostatnia z nich brzmi tajemniczo dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją skóry twarzy. Niepewność może budzić sama nazwa, a poza tym odwieczny dylemat towarzyszący młodym osobom taki jak cera naczynkowa – jak o nią dbać – co stosować.

Skąd wzięła się nazwa cera naczynkowa?

Otóż najprostszym wyjaśnieniem pochodzenia tego rodzaju cery jest jej występujące zaczerwienienie albo cały czas albo przynajmniej bardzo często. Dodatkowo można dostrzec rozszerzone naczynia na policzkach, w okolicy oczu lub nosa. niestety nie zwężają się one gdy temperatura otoczenia spada lub gdy emocje opadają. 

Podstawowe zasady pielęgnacji

Osobom borykającym się z cerą naczynkową poleca się szereg czynności mających charakter pielęgnacyjny. Po pierwsze należy zadbać o delikatne pianki do mycia twarzy, nie żele czy drażniące mydła, pozbawione alkoholu i innych irytujących skórę składników. Należy unikać nadmiernego pocierania twarzy szorstkimi ręcznikami, a raczej zamienić je na jednorazowe ręczniki papierowe. Po drugie, ochrona przeciwsłoneczna i unikanie radykalnych zmian temperatur. Dzięki temu naczynia nie będą się gwałtownie rozszerzać i zwężać, a to przyczynia się do utrwalenia rumienia. Kolejne kwestie, które warto mieć w pamięci dotyczą eliminacji potraw ostrych i pikantnych, obserwowanie jak ciało reaguje na niektóre elementy diety. Poleca się także badania pod kątem obecności groźnych dla człowieka bakterii obecnych w żołądku, gdyż często współistnieją one u osób z cera naczynkową.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *