Czy poznanie własnej osobowości pomoże nam w relacjach z innymi

Przez on 9 października, 2019

Zdarza się, że ktoś rzuci czasem zdanie ,,warto znać siebie”. Stwierdzenie wydaje się słuszne. Warto jednak zastanowić się, co tak naprawdę zyskujemy z głębszego zrozumienia własnej osobowości. Czy jest w stanie, przykładowo, poprawić nasz sposób komunikacji z otoczeniem? Czy będziemy w stanie lepiej rozumieć potrzeby otaczających nas ludzi?

Odpowiedź na oba te pytania jest twierdząca. Już sama próba poznania własnej osobowości może stać się świetnym pretekstem do rozmowy z drugą osobą na temat naszych cech, potrzeb czy celów. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, odwiedź blog o osobowości PERSO.IN.

Znając swoje cechy, możesz podzielić się nimi z innymi, a w rezultacie umożliwić im lepsze zrozumienie twojej osoby. Dzięki temu inni ludzie będą w stanie dokładniej zrozumieć na przykład motywację twoich zachowań. Kiedy i ty, i ludzie w twoim otoczeniu wiecie, jaki jesteś, wasze interakcje mogą stać się o wiele lepsze i bardziej świadome. Dobrym przykładem może być potrzeba stymulacji. Załóżmy, że jesteś osobą introwertyczną – nie potrzebujesz tak wielkiej dozy energii co twój ekstrawertyczny, wiecznie spragniony bodźców kolega. Jego chęć wyciągnięcia cię do klubu może bardzo mocno kolidować z twoją potrzebą ciszy, spokoju i odcięcia się od świata zewnętrznego po ciężkim tygodniu w pracy. Kolega, o ile tego nie zakomunikujesz, nie zawsze będzie w stanie zauważyć twoją niższą potrzebę stymulacji – jednak właśnie dzięki znajomości swoich potrzeb będziesz w stanie jasno powiedzieć mu, dlaczego potrzebujesz czasu na odpoczynek.

Zrozumienie tego, jacy jesteśmy, pozwala nam też lepiej zrozumieć oczywisty fakt ludzkiej różnorodności. Dzięki zagłębieniu się we własną osobowość będziemy w stanie zauważyć, że inni ludzie są w stanie myśleć, działać czy nawet odczuwać emocje w zupełnie obcy dla nas sposób. Oczywiście warto pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak obiektywnie lepsza czy gorsza osobowość. Każda łączy się bowiem z szeregiem pewnych plusów i minusów. Zrozumienie siebie pozwoli ci nie tylko uniknąć nieporozumień, które mogą wiązać się z niektórymi cechami osobowości, ale umożliwi też dalszy samorozwój poprzez naukę. Przywołajmy na chwilę poprzedni przykład – ty i twój kolega z racji odmiennych cech osobowości planujecie spędzić czas wolny od pracy w zupełnie różny sposób. Jednakże dzięki wzajemnemu zrozumieniu być może będziecie w stanie odnaleźć wspólną nić porozumienia i będziecie w stanie uniknąć potencjalnego konfliktu.

Jednak co w przypadku, kiedy konflikt jest nieunikniony? W końcu znajomość własnych ograniczeń oraz reakcji nie zawsze będzie w stanie ochronić nas przed każdą konfrontacją. Takie sytuacje, nad którymi nie mamy kontroli, są niestety wpisane w prozę życia. W takich momentach najważniejsze jest wiedzieć, jakie emocje i zachowania podczas konfliktu uznawać za właściwe. Te niepożądane natomiast powinniśmy wyeliminować.

Życie to na szczęście nie tylko konflikty – rozwiązanie testu osobowości pomoże nam też w bardziej przyziemnych sprawach. Przykładowo czy zdarzyło ci się pomyśleć o tym, którą formę komunikacji (takie jak np. mail, interakcja twarzą w twarz lub telefon) preferujesz? Test będzie w stanie wskazać formę najlepiej dopasowaną do twojej osobowości.

Czy zatem faktycznie ,,warto poznawać siebie”? Jak najbardziej tak – test osobowości umożliwi nam bowiem właściwą pielęgnację relacji zarówno z innymi, jak i z samym sobą.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *