Dendrobium – co warto wiedzieć

Przez on 11 marca, 2021

Dendrobium: jeden z najpiękniejszych storczyków, uprawa i pielęgnacja. Storczyki to roślina, którą zna każdy i wielu z nas ma je w swoim domowym ogródku. Jednym z gatunków, które można uprawiać w doniczkach jest dendrobium. Nazwa ta pochodzi z języka greckiego od słów: dendron, czyli drzewo i bios – życie.

Wygląd storczyka dendrobium

Łodygi, zwane pseudobulwami sięgają rozmiarów 1 metra. Gdy rosną w domu osiągają mniejsze rozmiary, przeważnie od 20 do 30 centymetrów, a najmniejsze okazy nawet kilka centymetrów. Liście są skórzane oraz lancetowate, a pod koniec okresu wegetacyjnego opadają. W kolejnym roku na bezlistnych łodygach rosną pędy kwiatowe. Pseudobulwy często umierają, ale nie jest to niczym nadzwyczajnym.

Dendrobium posiada wiele zalet, jak:

  • długi okres kwitnienia,
  • piękne kwiaty,
  • łatwa pielęgnacja,
  • idealny kwiat dla niedoświadczonych miłośników roślin,
  • posiada wiele kolorów.

Odpowiednia pielęgnacja 

Dendrobium to roślina, która najlepiej się czuje przy wilgotności powietrza powyżej 50%. Gdy powietrze jest suche, należy roślinę opryskać miękką wodą, najlepiej deszczową.

Ważnym elementem jest też podłoże, ponieważ nie powinno być wilgotne. Roślina ta wytwarza korzenie powietrzne. Gdy pojawia się nadmiar wilgoci, wtedy dendrobium może gnić. Widać to poprzez żółte liście lub ich upadanie. Ważne jest, aby nie przemoczyć podłoża. Ciekawą metodą dla osób mało doświadczonych jest podlewanie kwiatów poprzez zanurzanie. Należy raz w tygodniu, zanurzyć doniczkę w letniej wodzie na krótki czas.

Jakie światło

Dendrobium to roślina, która woli jasne stanowiska, ale ważne, aby nie znajdowała się przez cały dzień na silnym słońcu. Gdy roślina wegetuje, najlepiej, aby temperatura sięgała 20 ºC, a w nocy 10ºC

Nawożenie

Gdy roślina rośnie, warto zadbać o dobry nawóz dolistny – raz w tygodniu lub rzadziej. Ważne, aby używać produktów tylko dla storczyków, a nie do innych roślin. Roztwór nawozu najlepiej sprawdzi się przy opryskiwaniu liści, korzeni powietrznych czy substratów. W okresie zimowych, nawożenie nie powinno odbywać się częściej niż raz w miesiącu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *