Co to jest MLM? Marketing wielopoziomowy na polskim rynku

Przez on 30 kwietnia, 2023
Business people, hands and phone with mockup screen for advertising, marketing or networking at off

Co to jest MLM? To pytanie często powtarzane jest na forach, które poświęcone są wszelkiego rodzaju przedsiębiorczości. Skrót ten, pomimo że tajemniczy, to jednak wszystkim nam dobrze znany. Biznes tego typu znany jest na naszym rynku od lat.

MLM to skrót od Multi Level Marketing, czyli na nasz język marketing wielopoziomowy, zwany również marketingiem sieciowym, ze względu na struktury, które są w nim budowane. Charakterystyczną cechą całego modelu są właśnie sieci lub inaczej struktury, które polegają na tym, że każda osoba ma możliwość zapraszania kolejnych osób do współpracy.

W taki sposób tworzy się hierarchia. Osoby, które dołączyły do współpracy z firmą wcześniej, a następnie zaprosiły kolejne osoby, są wyżej w strukturze. Związane są z tym również liczne korzyści. Przede wszystkim, im wyżej jesteś w strukturze, tym więcej zarabiasz. Związane jest to, z tym że w późniejszym etapie pracy, firma wypłaca Ci wynagrodzenie na podstawie obrotu, który wygenerowała cała Twoja grupa.

Co to jest MLM i co ma wspólnego ze sprzedażą?

Cofnijmy się jednak chwilę. Struktury może i są fundamentalnym elementem MLM, ale to produkt jest najważniejszy. MLM to model wykorzystujący sprzedaż bezpośrednią. Konsultanci, którzy zdecydowali się podjąć współpracę z firmą, zajmują się sprzedażą produktów danej marki. Zarabiają oni na różnicy cen, ponieważ jako współpracownicy marki mogą zakupować produkty w cenie znacznie niższej niż ta katalogowa.

Zniżki dla konsultantów zazwyczaj wynoszą kilkadziesiąt procent. Oznacza to, że na sprzedaży każdego produktu sprzedawca zarabia np. 30% jego wartości. Im więcej uda się mu sprzedać, tym więcej pieniędzy trafi do niego. System wynagradza więc najbardziej wydajnych sprzedawców. Niestety, jeżeli nie potrafisz sprzedawać, to póki się nie nauczysz, prawdopodobnie nie zarobisz nic.

Produkty, które przeważnie dystrybuowane są przez firmy MLM, to kosmetyki, środki czystości, perfumy. Dlaczego właśnie takie produkty? Ponieważ klienci poprzez ich użytkowanie regularnie je zużywają. W konsekwencji muszą ponownie je kupić. A jedynym sposobem na to jest skontaktowanie się z konsultantem. Najczęściej oczywiście z tym, który poprzednio dostarczył produkt, w ten sposób współpracownicy firmy mogą liczyć na pozyskanie stałych klientów.

Pierwszy etap wtajemniczenia w MLM to nauka sprzedaży. Pomagają w tym liderzy. Jest to osoba, która zaprosiła Cię do swojej struktury. W jej interesie jest to, abyś Ty zarabiał coraz więcej. Pamiętaj, że lider zarabia procent od obrotu całej swojej struktury.

Większość firm, które pracują w tym modelu, organizuje liczne szkolenia. Dzięki temu początkujący bardzo szybko poznają, co to jest MLM i jakie możliwości przed nimi stoją. Na sam początek nowi członkowie struktur mogą liczyć na materiały edukacyjne, takie jak katalogi oraz ulotki. Wraz z ich wiedzą oraz doświadczeniem pojawiają się szkolenia grupowe i indywidualne. Niektóre firmy oferują również materiały w formie online, które dostępne są po zalogowaniu się na swoje konto partnera.