Kleje, cegły i betony ognioodporne

Przez on 28 lutego, 2017

Kleje ogniotrwałe najczęściej budowane są na bazie zaprawy, w której skład wchodzi tzw. krzemionka utwardzana na powietrzu. Taki rodzaj zaprawy może być stosowany nawet w 1400 stopniach Celsiusa. Klej ognioodporny najczęściej przeznaczony jest do budowy pieców, zarówno tych wykorzystywanych w hutnictwie, jak i tych do użytku domowego. Dodatkowo taki rodzaj klejów znajdziemy w wózkach suszarniowych, które wykorzystywane są do pracy w bardzo wysokich temperaturach. Ponadto różnego rodzaju, termopary, wzierniki, palniki itp.

Kolejnym pokrewnym materiałem są cegły ogniotrwałe (ceramic.com.pl), które zaprojektowane zostały w taki sposób, aby przewodzić jak najmniejszą ilość ciepła. Mogą być stosowane też, jako izolacja cieplna lub jako warstwa ogniotrwałego wyłożenia. Podstawowe parametry takiego rodzaju budulca, to niska gęstość i pojemność cieplna, wysoka odporność na szoki termiczne, niska zawartość żelaza, czy specjalne termiczne właściwości. Cegły ogniotrwałe wykorzystywane są najczęściej podczas izolacji przewodów kominowych, podobnie jak kleje przy dodatkowej izolacji pieców do wypalania, podczas procesów odsiarczania spalin czy nagrzewania dmuchu. Cegły ogniotrwałe dedykowane są dla temperatur między 1260 stopni Celsiusa a 1650 stopni Celsiusa.

Dopełnieniem tego zestawu będzie specjalny przeznaczony do pracy w wysokich temperaturach, beton ogniotrwały. Taki rodzaj budulca kupuje się w postaci kilkukilogramowych worków z suchą mieszanką, dzięki której można formować specjalne prefabrykaty czy bloki betonowe. Użytkowanie betonu ognioodpornego jest niezwykle proste. Do mieszanki wystarczy dolać odpowiednią ilość wody i połączyć surowce w gęstą konsystencję kleistą. Betony najczęściej stosowane są, jako warstwa izolacyjna i co najważniejsze mogą w pełni współpracować z innymi surowcami ognioodpornymi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *